Wpływ koloru na fizjologię człowieka

Wydaje ci się, że kolor to jedynie element dekoracyjny? Nic bardziej mylnego – otaczające nas barwy mają wpływ na nasze samopoczucie a nawet na naszą fizjologię. Za pomocą kolorów można organizm uspokoić, pobudzić czy nawet obniżyć łaknienie. Jak kolory wpływają na naszą fizjologię?

Wpływ kolorów na fizjologię odkryto dawno, bo około około 4 tys. lat temu. Chromoterapia – czyli leczenie kolorami – nigdy nie zyskała statusu nauki i nie została wystarczająco dokładnie zbadana, by można było stosować kolory niczym antybiotyk, ale nie znaczy to wcale, że kolory na nasz organizm nie działają. Ich wpływ jest jednak na tyle subtelny, że trudno tu mówić o szybkim i spektakularnym leczeniu. Czy zatem warto zajmować sobie tym głowę? Na pewno warto wiedzieć co nieco o tym, jak na fizjologię działają kolory zanim podejmiemy decyzję o doborze kolorów do naszego mieszkania – bo choć od kilkusekundowego wpatrywania się w kolor czerwony ciśnienie nam się nie podniesie, to życie w otoczeniu określonych kolorów może już na nasz organizm i w efekcie na zachowanie mieć wpływ.

Jak kolory działają na ciało?

Czerwony

Pobudza oraz stymuluje układ nerwowy. Podnosi ciśnienie, przyspiesza tętno i podnosi temperaturę ciała. Nie jest wskazany przy chorobach serca, nadciśnieniu i zaburzeniach na tle nerwowym. Czerwony jako kolor ścian w pomieszczeniu powinien być stosowany z umiarem – jego nadmiar może działać irytująco i nadmiernie pobudzać. Ze względu na pobudzające działanie unikamy czerwieni w pokoju małego dziecka. Nie jest to również dobry kolor do kuchni, bo może stymulować apetyt. Świetnie za to ożywia przedpokój i może stanowić element kolorystyczny w pokoju dziennym czy gabinecie (zwłaszcza, jeśli mamy problemy ze zmuszeniem się do pracy i czujemy, że brakuje nam energii).

artykul_zdjecie_07

Zielony

Stabilizuje, odpręża i uspokaja. Zielone światło ma właściwości łagodzenia bólu i redukcji napięć mięśniowych. Zielony działa też wzmacniająco na układ odpornościowy i stymuluje układ hormonalny. Zielony jako kolor ścian sprawdzi się zatem niemalże w każdym pomieszczeniu – redukcja napięcia i uspokojenie to przecież stan, jakiego potrzebuje każdy zestresowany współczesny człowiek. Ciepłe zielone kolory dodają też energii, dlatego świetnie sprawdzą się w słonecznej sypialni – wieczorem uspokoją, a rankiem wpadające i odbijające się od zieleni światło natchnie nas pozytywnie na cały dzień.

artykul_zdjecie_03

Niebieski

Także Uspokaja, relaksuje, koi i wycisza. Może wywoływać senność, a w stanach zapalnych łagodzić stan gorączkowy. Redukuje również agresję. Ze względu na te właściwości świetnie sprawdza się w pokojach dziecięcych oraz gabinetach przeznaczonych do relaksacji i pracy wymagającej skupienia oraz w sypialniach (zwłaszcza dla osób mających problemy z bezsennością) Otaczanie się kolorem niebieskim wprowadza w życie harmonię i spokój, a pod względem fizjologicznym regeneruje układ nerwowy.

artykul_zdjecie_05

Żółty

Pobudza, wzmacnia i działa ożywczo. Ma właściwości wspomagające pracę mózgu – praca w żółtych pomieszczeniach okazuje się być bardziej dokładna i logiczna. Żółty działa też bardzo korzystnie na osoby z depresją poprawiając samopoczucie. W kontekście koloru ścian jest to doskonały wybór do pokoju nastolatka i studenta. Żółty sprawdzi się również w pokoju dziennym, przedpokoju i łazience. Uwaga – może pobudzać apetyt, zatem unikajmy go jako koloru dominującego w kuchni.
Przekonaj się, jak będą wyglądały wnętrza pomalowane Twoimi ulubionymi odcieniami farb Dekoral i Dekoral Fashion: http://www.dekoralfashion.pl/wizualizer/

artykul_zdjecie_02

Pomarańczowy

Stymuluje, regeneruje i energetyzuje, ale nie podnosi napięcia tak jak czerwony, wskutek czego nie stymuluje agresji. Co ciekawe, w testach projekcyjnych stosowanych przez psychologów, częsty wybór koloru pomarańczowego okazuje się być skorelowany z psychopatycznymi rysami osobowości. Pomarańczowy nie tylko dodaje energii ale sprawia również, że jesteśmy bardziej otwarci na kontakt z innymi – dlatego można wykorzystać go w jadalni lub salonie. Odradzany osobom z dużym napięciem wewnętrznym – może go dodatkowo stymulować.


Polecane artykuły
Pozostałe artykuły

Wybierasz nowy kolor ścian do sypialni lub kuchni korzystając z próbnika kolorów? Jak prawidłowo z niego korzystać by po zakupie farby nie okazało się, że uzyskany efekt nie do końca odpowiada oczekiwaniom? 1.Sprawdź kolor w słoneczny i pochmurny dzień. Aura za oknem wpływa również na to, jak wygląda kolor na ścianach. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź

Czy wiesz, że kolor może wpływać również na Twoje decyzje zakupowe? Specjaliści od marketingu i designu projektując wystrój sklepu, logotyp i charakterystyczne dla danej marki kolory nie wybierają ich przypadkowo. Dobrze znają swój target (czyli Ciebie) i wiedzą jakim kolorem trafić do tej grupy konsumentów, na których im zależy. Jak kolor sprzedaje? Niebieski i zielony

Skomentuj