Co mówi o tobie ulubiony kolor?

Powiedz mi, jaki lubisz kolor, a powiem ci jaki jesteś? Czy to w ogóle możliwe? Różnego rodzaju poradniki i psychotesty próbują udowodnić, że tak jest. Jeśli lubisz zielony, to kochasz naturę i jesteś “eko”, czerwony – masz dużo energii i bywasz agresywny, żółty – jesteś przyjacielski i pełny życia. Niestety, tego typu diagnozy to zbytnie uproszczenie opierające się na tym, w jaki sposób stereotypowo postrzegamy kolor. Przykładowo, zielony kojarzy się ze spokojem i naturą, zatem osoba która lubi ten kolor musi kochać przyrodę i być zrównoważona, tak? Okazuje się, że niekoniecznie.

artykul_zdjecie_05

Preferencje dotyczące kolorów i ich związek z osobowością psychologów interesowały od dawna. Jest nawet narzędzie badawcze (Test piramid barwnych), w którym badani układają piramidę z kolorowych kafelek i na tym, jaki jest układ i dobór kolorów opiera się dedukcja dotycząca tego, jaki jest badany i jak się w codziennym życiu zachowuje. W odróżnieniu do stereotypowych wniosków, twórcy testu tworząc go przeprowadzili szereg analiz, które umożliwiły stworzenie metodologii pozwalającej na wnioskowanie o cechach osobowości na podstawie tego, jaki kolor (oraz kompozycje kolorystyczne) lubimy. Jak to zatem jest z tymi kolorami?

artykul_zdjecie_02

Stephen Palmer i Karen Schloss w 2010 roku przeprowadzili badanie chcąc dowiedzieć się dlaczego ludzie lubią określone kolory. Udało się im odnaleźć bardzo ciekawy związek – otóż na to, jaki kolor lubimy wpływ ma to, jakie mamy z tym kolorem doświadczenia. Innymi słowy mówiąc – jeśli dany kolor skojarzony jest w naszym umyśle z czymś miłym będziemy lubić go bardziej niż kolor skojarzony z czymś nieprzyjemnym. Dlatego szare i bure kolory (kojarzące się z błotem, brzydką pogodą, zgnilizną) są tak rzadko wskazywane jako ulubione, a czysty błękit (kojarzący się z niebem) czy słoneczny żółty (z ciepłem i wakacjami) preferowane statystycznie częściej. Badanie ma sens również wtedy, kiedy uświadomimy sobie, że ulubionym kolorem wielu małych dziewczynek jest różowy. Czy jednak to dziewczynki lubią różowy i dlatego opakowania ich zabawek w 90% są różowe czy też różowy jest lubiany bo… kojarzy się z zabawkami? I jakim cudem nagle – jako nastolatki czy kobiety – przestajemy lubić różowy? Może dlatego, że już nie mamy 5 lat i po prostu społecznie kojarzymy, że już nie wypada?

artykul_zdjecie_07

Co zatem mówi o tobie ulubiony kolor? Nie tyle to jaki jesteś, ale to – jakie doświadczenia miałeś, które są dla ciebie szczególnie ważne. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zatem założyć, że osoba lubiąca zielony lubi wypoczynek na łonie przyrody, spacery po lesie i awokado, a osoba preferująca niebieski dobrze pływa, kocha lato i ma zamiłowanie do osób płci przeciwnej o jasnych włosach (bo w niebieskim im do twarzy).

Co ciekawe, nasze kolorystyczne preferencje zmieniają się w czasie. Są osoby, które przez całe życie lubią najbardziej jeden kolor, ale znacznie częściej nasze gusta ulegają przeobrażeniu i ma to spory związek ze zmianami, jakie zachodzą w nas samych i doświadczeniach, jakie w toku życia nabywamy.

Już teraz sprawdź w naszym Wizualizerze, jak będą prezentowały się wnętrza w Twoich ulubionych kolorach. http://www.dekoralfashion.pl/wizualizer/


Polecane artykuły
Pozostałe artykuły

Wybierasz nowy kolor ścian do sypialni lub kuchni korzystając z próbnika kolorów? Jak prawidłowo z niego korzystać by po zakupie farby nie okazało się, że uzyskany efekt nie do końca odpowiada oczekiwaniom? 1.Sprawdź kolor w słoneczny i pochmurny dzień. Aura za oknem wpływa również na to, jak wygląda kolor na ścianach. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź

Czy wiesz, że kolor może wpływać również na Twoje decyzje zakupowe? Specjaliści od marketingu i designu projektując wystrój sklepu, logotyp i charakterystyczne dla danej marki kolory nie wybierają ich przypadkowo. Dobrze znają swój target (czyli Ciebie) i wiedzą jakim kolorem trafić do tej grupy konsumentów, na których im zależy. Jak kolor sprzedaje? Niebieski i zielony

Skomentuj