5 zasad probnika kolorow

Wybierasz nowy kolor ścian do sypialni lub kuchni korzystając z próbnika kolorów? Jak prawidłowo z niego korzystać by po zakupie farby nie okazało się, że uzyskany efekt nie do końca odpowiada oczekiwaniom?

1.Sprawdź kolor w słoneczny i pochmurny dzień.

Aura za oknem wpływa również na to, jak wygląda kolor na ścianach. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź kolor zarówno w pochmurny jak i słoneczny dzień. Żywy i energetyczny kolor rozświetlony słońcem, może wydawać się płaski i pozbawiony blasku, kiedy dzień jest ponury i pochmurny.

2.Porównuj kolory o tej samej porze dnia

Decyzji o wyborze odcienia nie podejmujemy w jeden dzień. Nierzadko z decyzją nosimy się kilka dni a nawet tygodni. Pamiętaj by porównywać kolory o podobnej porze dnia – ilość światła wpadającego do pomieszczenia może zmieniać odcień barwy.

 

3.Dobieraj temperaturę barw do położenia pomieszczenia względem stron świata

Choć kolor w próbniku może ci się bardzo podobać, pamiętaj, by dobierać kolor również pod względem temperatury. W pomieszczeniach wychodzących na północ wykorzystanie zimnych barw dodatkowo wychłodzi pomieszczenie. Zimne barwy lepiej zastosować w miejscach ze sztucznym oświetleniem (łazienka) oraz w pomieszczeniach wychodzących na południe. Jasne barwy w ciemnym pomieszczeniu nie rozświetlą go – będą za to sprawiać wrażenie poszarzałych. Do takich pomieszczeń wybieraj barwy zdecydowane i niekoniecznie bardzo jasne.

Farby Dekoral Fashion

4.Sprawdzaj kolory w sztucznym świetle i pod różnym kątem

W sztucznym oświetleniu kolory mogą wyglądać inaczej niż przy świetle dziennym. Sprawdzaj zatem wybrane barwy również w sztucznym oświetleniu – najlepiej tym, które będzie oświetlać pomieszczenie, które zamierzasz przemalować. Światło padające z góry sprawia, że kolory wyglądają płasko, zatem oświetlaj wybrane kolory również lampami bocznymi, by zobaczyć jak będą wyglądać w codziennym użytkowaniu.

5.Ton lub dwa jaśniej

Zanim kupisz próbkę farby, którą pomalujesz najjaśniejszy i najciemniejszy punkt pokoju sprawdź na ile kolor z próbnika odpowiada pomalowanej powierzchni (w każdym sklepie znajdziesz próbki kolorów producenta farb) – zazwyczaj kolor na ścianie jest o ton lub dwa ciemniejszy niż w próbniku. Dopasuj kolor z próbnika do próbki w sklepie, określ ilość tonów różnicy i na tej podstawie dobierz farbę.


Polecane artykuły
Pozostałe artykuły

Czy wiesz, że kolor może wpływać również na Twoje decyzje zakupowe? Specjaliści od marketingu i designu projektując wystrój sklepu, logotyp i charakterystyczne dla danej marki kolory nie wybierają ich przypadkowo. Dobrze znają swój target (czyli Ciebie) i wiedzą jakim kolorem trafić do tej grupy konsumentów, na których im zależy. Jak kolor sprzedaje? Niebieski i zielony

Wydaje ci się, że kolor to jedynie element dekoracyjny? Nic bardziej mylnego – otaczające nas barwy mają wpływ na nasze samopoczucie a nawet na naszą fizjologię. Za pomocą kolorów można organizm uspokoić, pobudzić czy nawet obniżyć łaknienie. Jak kolory wpływają na naszą fizjologię? Wpływ kolorów na fizjologię odkryto dawno, bo około około 4 tys. lat

2 Responses to “Wpływ koloru na fizjologię człowieka”

  1. Zawsze przed malowaniem zabieram wzornik do domu i patrzę w różnych porach dnia, żeby jak najlepiej się dowiedzieć jak wygląda kolor, który mi się spodobał. Malowałem śnieżką satynową, piękne pastele mi wyszły na ścianach. Polecam zastanawiać się nad kolorem dwa razy za nim się pomaluje.

    Odpowiedz
  2. mnie najbardziej podobają się szarości a do tego jeden kontrastowy kolor. sypialnie mam pomalowaną odcieniem „szept nocy” a dla kontrastu wybrałam „nutę tajemnicy”. delikatna szarość i mocny fiolet.

    Odpowiedz
Skomentuj